Criar um Site Gr醫is Fant醩tico
10 000 voir ce film bonne qualite

Mit teorii 10 000 godzin

S艂yszeli艣cie o teorii 10 000 godzin 膰wicze艅, kt贸re 鈥瀢ystarczaj膮” na osi膮gni臋cie perfekcji w dowolnie wybranej dziedzinie? Okazuje si臋, 偶e praktyka to nie wszystko i wielki sukces odnosz膮 nie tylko ci najci臋偶ej pracuj膮cy.

Teoria 10 000 godzin 膰wicze艅 powsta艂a na bazie bada艅 szwedzkiego psychologa K. Andersa Ericssona. kt贸ry do swoich wniosk贸w doszed艂 na bazie analizy sukcesu wirtuoz贸w skrzypiec. Teraz jego tez臋 dok艂adnie sprawdzi艂a i zweryfikowa艂a dr Brooke N. Macnamara z wydzia艂u psychologii Western Reserve University.

10 000 godzin = ponad 416 dni

Sukces wzi臋ty z tysi臋cy godzin praktyki?

Badanie Ericssona sprzed ponad 20 lat udowadnia艂o przede wszystkim, 偶e g艂贸wn膮 przyczyn膮 osi膮gania kolejnych stopni wtajemniczenia w wybranej dziedzinie s膮 godziny 膰wicze艅 zebrane w ci膮gu ca艂ego 偶ycia. Jego zesp贸艂 doszed艂 do tych wniosk贸w po rozmowach ze skrzypkami z berli艅skiej akademii. Badanie wskazywa艂o, 偶e najbardziej uzdolnieni muzycy w bardzo zbli偶ony spos贸b szacowali czas, kt贸ry potrzeby by艂 im do osi膮gni臋cia najwy偶szego poziomu. 艢rednio by艂o to s艂ynne ju偶 10 000 godzin. Mniej doceniani skrzypkowie przyznawali, 偶e 艂膮czny czas ich 膰wicze艅 by艂 ni偶szy od pu艂apu wyznaczonego przez mistrz贸w.

Pomys艂 Ericssona rozpropagowa艂a bestsellerowa ksi膮偶ka Malcolma Gladwella 鈥濸oza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” wydana w Polsce w 2009 roku. Tam autor tak偶e przekonywa艂 do zasady 10 000 godzin 膰wicze艅, kt贸re zapewniaj膮 najwy偶szy poziom w dowolnej dziedzinie. Jednym z podanych przez niego przyk艂ad贸w by艂a grupa The Beatles, kt贸rej og贸lno艣wiatowy sukces na niespotykan膮 dot膮d skal臋 Gladwell przypisa艂 koncertom Beatles贸w granych na 偶ywo w pierwszej po艂owie lat 60 w Hamburgu. Dali oko艂o 1200 popis贸w przed niemieck膮 publiczno艣ci膮, co samo znacz膮co zbli偶y艂o ich do przekroczenia bariery 10 000 godzin. Innym przywo艂anym przez Gladwella przyk艂adem osoby o najwy偶szym stopniu wtajemniczenia zdobytym przez 膰wiczenia w tak d艂ugim czasie (ponad 416 dni bez przerwy) by艂 Bill Gates. kt贸ry zacz膮艂 programowa膰 ju偶 jako nastolatek.

Brooke Macnamara nie przypisuje a偶 takiej warto艣ci do praktyki. – 呕eby wszystko by艂o jasne, 膰wiczenia s膮 wa偶ne – m贸wi badaczka. – Nie s膮 jednak tak wa偶ne jak s膮dzi wiele os贸b. Licz膮 si臋 umiej臋tno艣ci, kt贸rych wci膮偶 nie umiemy nazwa膰.

Jej badania pokaza艂y, 偶e w r贸偶nych dziedzinach 膰wiczenia inaczej warunkuj膮 ko艅cowy sukces. Wed艂ug niech praktyka odpowiada za 21 procent sukcesu u muzyk贸w, 18 procent u sportowc贸w. Ledwie cztery procent sukcesu w edukacji Macnamara przypisuje regularnym 膰wiczeniom. W niekt贸rych zawodach praktyka nie ma praktycznie 偶adnego znaczenia je艣li chodzi o nabycie umiej臋tno艣ci, kt贸re zapewniaj膮 najwy偶szy poziom.

To nie wszystko

Sk膮d te wnioski? Dru偶yna Macnamary gruntownie przeanalizowa艂a 9331 artyku艂y naukowe na temat 膰wicze艅 i ich wp艂ywu na zdobywanie umiej臋tno艣ci. 88 z nich m贸wi艂o dok艂adnie o czasie po艣wi臋conemu na praktyk臋. G艂贸wnie dzi臋ki obserwacji odpowiedzi ankietowanych i przeprowadzanych wywiad贸w potwierdzi艂y si臋 wst臋pne za艂o偶enia, 偶e nie tylko godziny treningu wp艂ywaj膮 na podnoszenie swoich kompetencji.

Zesp贸艂 badawczy podda艂 pod w膮tpliwo艣膰 dok艂adno艣膰 szacunk贸w teorii 10 000 godzin. Trudno przecie偶 dok艂adnie zebra膰 z g艂owy dane dotycz膮ce praktycznie ca艂ego 偶ycia 膰wicze艅. Mistrzowie w swojej dziedzinie po prostu cz臋sto potrzebuj膮 mniej ni偶 os艂awione 10 000 godzin, co wynika cho膰by z zapisk贸w w dziennikach.

Niestety nie mamy jeszcze dok艂adnej odpowiedzi, co w wi臋kszym stopniu wp艂ywa na doskonalenie swoich zdolno艣ci ni偶 膰wiczenia. Nie mo偶emy z ca艂膮 pewno艣ci膮 stwierdzi膰 co odr贸偶nia wybitnego gitarzyst臋 od gracza na krakowskim Rynku, a co t艂umaczy osi膮gni臋cia Roberta Lewandowskiego wzgl臋dem koleg贸w z polskich boisk pi艂karskich. Nie jest to jednak wy艂膮cznie czas po艣wi臋cany na praktyk臋.

Macnamara planuje zrobi膰 nast臋pny krok i zbada膰 wp艂yw takich czynnik贸w jak wiek, czas rozpocz臋cia nauki, wp艂yw otoczenia, motywacj臋 wewn臋trzn膮, ch臋膰 do podejmowania ryzyka i wiele innych. W tym upatruje kolejnego kroku do wyt艂umaczenia 藕r贸de艂 sukcesu.

Nie warto teraz rzuca膰 instrumentu, pi艂ki lub ksi膮偶ki w k膮t w oczekiwaniu na cudowne doszlifowanie umiej臋tno艣ci. Jednak same 膰wiczenia, niezale偶nie od liczby po艣wi臋conych na nie godzin, jeszcze nie zrobi膮 z nas nast臋pc贸w Hendrixa, Jordana lub Einsteina.

  • Case Western Reserve University, It takes more than practice to excel. ScienceDaily, www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140728094258.htm.
  • Gladwell Malcolm, Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu. Znak, Krak贸w 2009.
  • Macnamara Brooke, D. Z. Hambrick oraz F. L. Oswald, Deliberate Practice and Performance in Music, Games, Sports, Education, and Professions: A Meta-Analysis,Psychological Science. 2014
  • Share on Facebook.

Pr贸bowa艂am w 偶yciu wielu r贸偶nych diet. M臋czy艂am si臋 z diet膮 Ducana, czy diet膮 1000 kalorii – sukcesy by艂y, nie powiem, ale c贸偶 z tego, je艣li po 2-3 miesi膮cach wraca艂am do poprzedniej wagi? Dopiero 5 na 2 zmieni艂a moje 偶ycie. Dowiedzia艂am si臋 o niej czytaj膮 o 5:2 Diet Booster i da艂am si臋 przekona膰. Dzisiaj mam 12 kg mniej i ta waga utrzymuje mi si臋 ju偶 od ponad p贸艂 roku. Ciesz臋 si臋, 偶e da艂am si臋 przekona膰, bo wreszcie zrealizowa艂am sw贸j cel!

ja si臋 zgadzam, najlepszym przyk艂adem, obalaj膮cym mit 10 000 godzin s膮 pisarze, niekt贸rzy ju偶 po 1 ksi膮偶ce okrzykni臋ci zostaj膮 genialnymi pisarzami, tak jest np. z J.K. Rowling, z Agat膮 Christie, czy Stephen’nem King’iem. Oni na pewno nie potrzebowali tylu godzin, aby doj艣膰 do perfekcji. Wg mnie niezale偶nie czym, kto艣 si臋 zajmuje kluczowa jest motywacja, umiej臋tno艣膰 wyci膮gania wniosk贸w, wyobra藕nia (to Einstein w艂a艣nie powiedzia艂, 偶e wyobra藕nia jest wa偶niejsza od nauki), do tego poprawianie czego艣, co zdaje si臋 by膰 ju偶 nie do poprawienia, a tak偶e przydaje si臋 umiej臋tno艣膰 my艣lenia dywergencyjnego (lewor臋czni w tym wzgl臋dzie maj膮 艂atwiej)… Pewnie s膮 inne sk艂adowe sukcesu, do tego dochodz膮 czynniki wyst臋puj膮ce tylko w okre艣lonej bran偶y, a wi臋c np. w u skrzypk贸w wa偶na jest ilo艣膰 膰wicze艅 czy u sportowc贸w, jednak to z kolei nie jest a偶 tak ju偶 istotne u matematyk贸w, pisarzy, fizyk贸w. U tych 3 ostatnich grup raczej liczy si臋 mie膰 pomys艂 na okre艣lony problem, czy jest to Teoria Strun, czy jest to Hipoteza Riemanna, czy te偶 gdy mamy do czynienia z genialnym krymina艂em, albo powie艣ci膮 SF. Inaczej te偶 sprawa wygl膮da u lekarzy, kt贸rzy lecz膮c okre艣lone choroby cz臋sto licz膮 na szcz臋艣cie, 偶e odkryj膮 jak膮艣 prawid艂owo艣膰. Inaczej sprawa si臋 ma z genialnymi szachistami, kt贸rzy ju偶 w ci膮gu kilku lat potrafili ogrywa膰 najlepszych na 艣wiecie doros艂ych. A wi臋c w膮tpi臋, aby kilku latek mia艂 za sob膮 sp臋dzone 10 000 godzin przy szachownicy. Dlatego os艂awione 10 000 to raczej totalne bzdury.

Polecam ksi膮偶k臋 „Kod talentu – jak zosta膰 geniuszem”, tam mo偶na znale藕膰 bardzo dobre rozwini臋cie tematu…i zgadza si臋 to nie tylko te magiczne 10 000 godzin :)

1200 popis贸w i ponad 10000 godzin? Osiem i p贸艂 godziny wyst臋pu?

Teoria 10ty艣. godzin jest faktycznie wyssana z palca. Jedna osoba po 10ty艣. b臋dzie mistrzem w swoim fachu, a druga b臋dzie co najwy偶ej 艣redniakiem. Prosty przyk艂ad: Sam programuje od ponad 10ty艣 godzin i ok – jestem dobry i lepszy od wielu os贸b jakie znam, ale jestem te偶 zdecydowanie gorszy od innych os贸b, kt贸re po艣wi臋ci艂y podobny czas na programowanie. Kwestia rozwijania wiedzy te偶 w danej dziedzinie, ale tutaj te偶 z kolei wchodzi zdolno艣膰 poznawcza. Np. olewa艂em matematyk臋 w szkole 艣redniej i przygotowanie do matury na poziomie oceny

3 zaj臋艂o mi ok. 10-15 godzin (My艣l臋, 偶e gdybym si臋 uczy艂 chocia偶 te 50 godzin to 5 by艂oby jak w banku – ale jestem leniem). A naprawd臋 by艂em totalnym zerem. Za艣 m贸j kolega po my艣l臋 dwa razy d艂u偶szym czasie nauki, gdyby nie to, 偶e „nauczycielka wymi臋k艂a” to by po prostu w og贸le nie zda艂 (tak, to straszne, 偶e ludzie brali ze mnie przyk艂ad). Oczywi艣cie tutaj bior膮 jeszcze g贸r臋 predyspozycje cz艂owieka. Trudno, aby poprawi艂 si臋 wzrok czy s艂uch kogo艣 po tych 10ty艣, cho膰 pewnie jest to mo偶liwe. Liczy si臋 te偶 spos贸b nauki poniewa偶, ka偶dy z nas potrzebuje innego sposobu (chyba nas tak powinni dzieli膰 na klasy w szkole: „s艂uchowcy”, „kinestetycy”, „wzrokowcy” etc…) Ale najwa偶niejsza jest chyba motywacja i ch臋膰 nauki, a dopiero w trzeciej kolejno艣ci praktykowania. Tzn. Chc臋 -> Studiuj臋 temat -> Praktykuje -> Studiuj臋 -> Praktykuje -> etc :)

gdzies kiedys czytalem ze wizualizacja treningu. sytuacji oraz wizualizacja sukcesu moze poprawiac wyniki w danej dziedzinie. Udowodnione jest to na podstawie rzutow osobistych do kosza.

My艣l臋, i偶 10 tys godzin jest poprawne(cho膰 inne dla ka偶dej dziedziny jest to 10 tys). Podczas prac napotykamy coraz to nowe wyzwanie, kt贸re musimy pokona膰 i w艂a艣nie po oko艂o 10 tys godzin jeste艣my ju偶 dobrzy w tym co robimy (dobrzy nie r贸wna si臋 mistrzami Polski – przyk艂ad Lewandowskiego ). Pewnie powstan膮 bardziej precyzyjne teorie ale ta jest prosta i w wi臋kszo艣ci si臋 sprawdza ;)

Panie Andrzeju, prosze rzucic okiem na http://thedanplan.com/. Facet na wlasnej skorze sprawdza jak teoria 10 tys godzin ma sie w praktyce. Wnioski? Bardzo ciekawe. Po niemal 5 tys godzinach osiaga wyniki dla wiekszosci golfistow po prostu nieosi膮galne.